Kup-worek.pl
menu

Artykuły

Filtr HEPA

Filtr HEPA (albo także H.E.P.A filtr - HighEfficiencyParticularte Air) jest obecnie najdoskonalszym filtrem używanym do filtracji powietrza. Pierwotnie filtr HEPA został stworzony w NASA do ochrony osób przed promieniowaniem radioaktywnym. Dzięki swoim niebywałym zdolnością jest wykorzystywany w wielu dziedzinach, a wraz z odkurzaczami trafił niemalże do każdego domu.

Po czym go poznam?

Filtr HEPA ma kilka warstw przymocowanych do ramy tak, aby przepływające przez odkurzacz powietrze nie mogło wydostać się na zewnętrz inną drogą niż przez kilkuwarstwowe filtry. Bardzo ważna jest również powierzchnia takiego filtra, im większy, tym lepiej wyłapuje kurz, roztocza, wirusy oraz pleśń. Cechą charakterystyczną filtrów HEPA jest to, że zajmują mało miejsca, a jednak mają dużą powierzchnie. Sekret tkwi w złożeniu ich w harmonijkę. Następną bardzo ważną rzeczą jest już wcześniej wspomniana rama, jeśli umieszczony w niej filtr HEPA nie jest dokładnie uszczelniony, powietrze przepłynie na około ramy, a warstwy przestaną spełniać swoją funkcje.

Podział filtrów HEPA

Filtry HEPA możemy podzielić na kilka grup według kształtu, rodzaju i wielkości. Pod względem wytrzymałości rozróżniamy filtry jednorazowe oraz takie, które można umyć i ponownie wykorzystać. Jednorazowy filtr HEPA w dobrze działającym odkurzaczu wytrzyma nawet rok. Filtry HEPA, które można myć i ponownie wykorzystywać wymagają przeprowadzania regularnych kontroli, ponieważ podczas każdego mycia istnieje ryzyko uszkodzenia filtru. Nawet pomimo częstego czyszczenia z biegiem czasu filtr może się zapchać. To, że filtr nie jest jednorazowy nie znaczy, że nigdy się nie zużyje, aczkolwiek wytrzyma dłużej od jednorazowego.

Czy to możliwe, że mój odkurzacz nie ma filtra HEPA?

 

Tak, to całkiem możliwe. Filtr HEPA nie jest jakąś obowiązkową częścią, bez której nie da się wyprodukować odkurzacza. Nie musisz się tym martwić, o ile nie jesteś alergikiem. Być może pocieszy Cię fakt, że połączenie tekstylnego worka z klasycznym, wymienialnym filtrem również efektywnie filtruje. Jeśli jednak jesteś alergikiem, powinieneś poważnie pomyśleć o wymianie odkurzacza. Filtr HEPA jest drugą połówką czystości, a czystość jest drugą połówką zdrowia.

PAPIER vs. TEKSTYLIA

PAPIER vs. TEKSTYLIA

PAPIER vs. TEKSTYLIA

przejdź do artukułu
Jak walczyć z alergenami

Jak walczyć z alergenami

Jak walczyć z alergenami

przejdź do artukułu
Filtr HEPA

Filtr HEPA