Kup-worek.pl
menu

Artykuły

Jak walczyć z alergenami

Walka z alergią

Alergeny, które hodujesz w domu

 

W Europie na alergie cierpi aż 150 milionów ludzi. Ta ogromna ilość sprawiła, że alergie należą do najpopularniejszych chorób cywilizacyjnych w Europie. Szacunki pokazują, że o ile już mamy jakąś alergie, to bardzo prawdopodobne jest to, że z czasem dopadnie nas kolejna. Nie bądźmy więc zaskoczeni, kiedy z niczego nic zaczniemy kichać.

Alergia to nieprawidłowe, nadmierne odziaływanie naszego organizmu na niektóre czynniki. Kurzu domowy jest  jednym z najczęściej spotykanych i wywołuje wiele reakcji alergicznych. Z reguły mają one objawy podobne do przeziębienia tj. kaszel i katar. Mogą także spowodować zapalenie spojówek, skóry, a nawet uniemożliwić nam swobodne oddychanie. Najczęstszymi alergenami, które hodujemy w domu są:

Roztocza

Roztocza

Roztocza należą do rzędu pajęczaków o mikroskopijnych rozmiarach (0,3-2mm) i goszczą niemalże w każdym domu. Najlepiej rozmnażają się w ciepłych, wilgotnych pokojach, w których rzadko się sprząta. Doskonale odnajdują się wewnątrz naszych materacy, łóżek i dywanów. Roztocza żywą się kawałkami ludzkiego naskórka, którego rocznie tracimy aż pół kilograma, w ten sposób możemy nakarmić ponad milion osobników. Odkurzając z pewnością pozbędziemy się dużej ilości roztoczy, jednak reakcje alergiczną wywołują ich odchody, a do ich posprzątania przyda nam się dobrze filtrujący worek.

Pleśń

Kolejnym bardzo silnym alergenem, z którym zmaga się wielu ludzi, jest pleśń. Wszyscy bardzo dobrze kojarzymy czarne plamy w rogach łazienek albo na ścianach i tapetach. Idealnym miejscem dla pleśni są również dywany. W jednym gramie kurzu znajduje się aż milon zarodników pleśni. Najwięcej zarodników pleśni przywędruje do naszych domów podczas wilgotnych, wiosnennych dni, w lecie oraz jesienią, ale rzwczywiste problemy z nimi mamy przedewszytskim zimą, kiedy rzadziej wietrzymy

Alergeny zwierzęce

Przez ostatnich kilka lat zdecydowanie zwiększyła się liczba alergii na sierść. Alergeny zwierzęce są dużo mniejsze od powyżej wymienionych, dzięki czemu dostaną się niemalże wszędzie. Niezwykle częste są alergie wywołane alergenami psa lub kota, sierść tych zwierząt sama w sobie nie wywoła alergii, jednak wewnątrz siebie zawiera alergeny, które mogą to zrobić.

 

Pyłki roślinne

Pod warunkiem, że nie jesteś alergikiem, wiosna kojarzy Ci się z najpiękniejszą porą roku. Jednak są tacy, dla których kwitnąca przyroda oraz pobyt na jej łonie jest jednoznaczny z cierpieniem, a ponieważ od czasu do czasu trzeba wywietrzyć nawet w domu człowiek nie zdoła się schronić przed drażniącymi drobinkami roślinnych pyłków. Jeśli jednak jesteś alergikiem malusią pociechą dla ciebie może być to, że nie jesteś sam. W dzisiejszych czas aż jedna piąta społeczeństwa ma alergie na pyłki, przez co leki łagodzące jej objawy są jednymi z najczęściej sprzedawanych.

 

 

Jak walczyć z alergenami

 

Przede wszystkim wietrzmy

 Regularne wietrzenie jest bardzo skuteczne w walce z powszechnie występującymi alergenami. Czyste powietrze jest najlepszym lekarzem. W przypadku alergii na pyłki, możliwe jest zakupienie specjalnych siatek, które zapewnią nam bezpieczeństwo w wiosennym sezonie. Należy również unikać przeciągów, ponieważ alergeny mogą być roznoszone przez wiatr.

Regularnie odkurzajmy

Kurz jest naszym największym wrogiem. Zawiera w sobie alergeny, których skupiska mają bardzo negatywny wpływ na reakcje alergiczną w organizmie. Nikogo więc nie zaskoczy, że z tego powodu powinno się często odkurzać dywany.

 

Dobry odkurzacz

To, że odkurzać nie jest zbyt głośny oraz ma długi kabel, nie oznacza, że od razu trzeba go kupić. Istnieje o wiele więcej ważnych czynników, takich jak siła uciągu oraz technologia zasysania, na które watro zwrócić uwagę. Alergikom zaleca się kupno odkurzacza wyposażonego w wysokiej jakości filtr HEPA, który oprócz tego, że wciąga najmniejsze drobinki kurzu, czyści również powietrze.

Jakościowe worki

Worki złej jakości nie zatrzymują kurzu, dlatego niszczą odkurzać i są niebezpieczne dla zdrowia. By pomóc naszym klientom, odróżnić dobrze wykonane worki od worków niskiej jakości, stworzyliśmy krótki artykuł dostępny tutaj.

Uważajmy na wilgoć

Nic tak nie uszczęśliwia pleśni i roztoczy jak wilgotne środowisko, dlatego należy często wietrzyć, zwłaszcza jeśli w domu znajduje się dużo roślin. W wypadku, że ten proces nie pomoże, można rozważyć kupno osuszacza powietrza.

Często róbmy pranie

Kołdry, poduszki i materace są jednoznaczne z rajem dla roztoczy. Oczywiście pościel można bez problemów wyprać , gorzej jest z materacami, dlatego polecamy zakupić pokrowce, które nie pozwolą roztoczy wniknąć głęboko do wewnątrz. Rodzicom przypominamy by prać pluszowe zabawki swoich pociech lub na chwile pozostawić je w chłodnym miejscu.

 

Nie przeginajmy z ogrzewaniem

Należy pamiętać, że nie tylko my, ale również roztocza i pleśń, mają upodobanie w cieple rodzinnych domków.

 

To jak nasz organizm reaguje na alergeny zależy przede wszystkim od ich ilości. Wojny z alergenami niestety nie da się wygrać, ale biada tym, którzy nie stawiają jej czoła.

 

 

 

PAPIER vs. TEKSTYLIA

PAPIER vs. TEKSTYLIA

PAPIER vs. TEKSTYLIA

przejdź do artukułu
Jak walczyć z alergenami

Jak walczyć z alergenami

Jak walczyć z alergenami

przejdź do artukułu
Filtr HEPA

Filtr HEPA